Najlepszym dentystą jest taki, który w swojej ofercie oferuje dostęp do wielospecjalistycznych usług, dostępnych w zasadzie od ręki. Dla pacjenta dobre jest to, że w jednym miejscu specjalista może kompleksowo wyleczyć ubytki ale i sprawić, by uśmiech pacjenta znów był szeroki i pełen – bez nieestetycznych braków zębowych. W tym celu zleca się nic innego, jak stworzenie tzw. trzeciego garnituru – czyli odpowiednio dobranej do potrzeb i wieku – protezy zębowej.

Każdy dobry stomatolog potwierdzi, że już pojedyncze braki w uzębieniu prowadzić mogą do wystąpienia nieprzyjemnych dla zdrowia konsekwencji. Mowa o wytwarzaniu się wad zgryzu, przesuwaniu pozostałych zębów czy nadmiernym przeciążeniu ich bądź rozchwianiu. A tego zapewne nie chciałby dla swoich zębów nikt – nawet i ten, który dentysty boi się prawie tak, jak ognia.

W świecie bardzo dużych możliwości współczesnych braki w uzębieniu można uzupełniać w różnorodny sposób – czy to za pomocą protez stałych, czy też ruchomych. Te pierwsze mocuje się zazwyczaj do własnych zębów lub implantów – te drugie zaś przeznaczone są raczej dla osób starszych, które nie mogą się pochwalić już własnym uzębieniem. Protezy stałe stosuje się u ludzi młodszych, pragnących zwiększyć komfort swojego codziennego życia. Wskazaniem do skorzystania z takiej protezy jest brak w uzębieniu przynajmniej 2-3 zębów obok siebie. W przypadku pojedynczych ubytków, z powodzeniem można zastosować leczenie implantacyjne lub skorzystać z usługi wstawienia mostów.

Gdy zaś konieczność stawia pacjentów przed wyborem protez ruchomych, tu skorzystać można z wyboru spośród produktów wykonanych z akrylu bądź metalu. Ten drugi rodzaj protez nazywany jest szkieletowym.

O szczegóły poszczególnych rodzajów protez warto pytać już swojego stomatologa. Dlaczego? To on najlepiej doradzi, znając stan dziąseł swoich pacjentów oraz dopasuje proponowane rozwiązania z zakresu protetyki do stylu i sposobu życia danej osoby. Nie bez znaczenia pozostają tu także sprawy finansowe, ale w dobie wielkich możliwości dostępnych współcześnie, wszelkie płatności z powodzeniem można rozłożyć na wygodne raty.