Jemy zbyt szybko i nieostrożnie, często w pośpiechu. Stąd też narażeni jesteśmy na poparzenia jamy ustnej – dotyczące zarówno języka, wewnętrznej strony policzków lub podniebienia. W sytuacji, gdy zbyt szybko spróbujemy gorącego napoju czy świeżo zdjętego choćby z patelni dania, warto wiedzieć jak sobie pomóc. A tych porad zasięgnąć można choćby u doświadczonego stomatologa.

Ten z cała pewnością poradzi, że doraźnie i najszybciej załagodzić nieprzyjemny ból można za pomocą ssania kostek lodu. Co ważne – nie tylko w miejscu poparzenia, ale przesuwając je po całym wnętrzu jamy ustnej.

Właściwości łagodzące poparzenia jamy ustnej mają również płukanki z mleka lub soli – i tu warto postawić z kolei na zimne mleko lub roztwór ciepłej wody wymieszanej z ¼ łyżeczki soli na szklankę cieczy. Już kilkukrotne płukanie w ciągu dnia może zadziałać nie tylko przeciwbólowo, ale i odkażająco, co jest równie ważne ze względu na ogólny stan wnętrza jamy ustnej.

W przypadku jednak, gdy nie pomagają nam  domowe sposoby lub preparaty dostępne w aptekach (tu zaleca się skorzystanie ze środków na afty, pleśniawki lub owrzodzenia), koniecznie trzeba umówić się na wizytę do lekarza rodzinnego lub jeszcze lepiej – do stomatologa. Nierzadko okazuje się bowiem, że zdecydowanie skuteczniejszą formą leczenia będzie wprowadzenie metod specjalistycznych. I ich zastosowanie właśnie sprawi, że szybciej pozbędziemy się bolącego i nieprzyjemnego kłopotu i dolegliwości. Z wiedzy doświadczonego stomatologa w tym przypadku po prostu warto skorzystać.