O białych zębach marzy każdy – nie każdy jednak może się nimi pochwalić. O tym, że na naszych zębach pojawiają się różnego rodzaju przebarwienia, wiemy nie od dziś. Skąd jednak one się biorą? Jak przekonują doświadczeni stomatolodzy – ich przyczyną mogą być zarówno czynniki pochodzące z zewnątrz, jak i mające swój początek wewnątrz.
Najpierw odkryjmy przyczyny zewnątrzpochodne. Nieobojętne dla wyglądu naszych zębów pozostaje bowiem to, co jemy i pijemy. Większość pokarmów bowiem zawiera barwniki – niekiedy dość silne, generujące z czasem zmianę barwy zęba. Mowa tu więc o częstym spożywaniu soku z ciemnych owoców, kawy czy czarnej herbaty. Stosowanie wielu szkodliwych używek również może mieć niekorzystny wpływ na wygląd i barwę zębów. Tu mowa głównie o paleniu papierosów lub marihuany. Nieestetyczne zmiany w kolorze zębów wynikają w tym przypadku z nadmiaru szkodliwych substancji zawartych w dymie.
Przyczyny przebarwień zębowych mogą być również wewnętrzne. Tu mowa o rozmaitych chorobach – zarówno ogólnych, jak i dotyczących obszaru jamy ustnej. Do tego niekorzystny wpływ na wygląd zębów mogą mieć także przyjmowane leki. Do najczęściej występujących chorób jamy ustnej, związanych z wystąpieniem przebarwień zaliczyć należy m.in.: próchnicę, martwicę miazgi, alkaptonurię czy wrodzoną porfirię.
Złą kondycję barwy zębów powodować mogą także silne antybiotyki – na czele z takimi zawierającymi tetracyklinę, często wykorzystywaną w leczeniu uporczywego trądziku. O tym szkodliwym wpływie na kondycję zębów warto pamiętać zawsze.