Wypełnianie zębów specjalistycznymi preparatami, przy użyciu równie wyspecjalizowanych narzędzi, to w większości przypadków plombowanie. Zabieg ten pozwala na zachowanie kształtu i funkcjonalności zęba, przy czym zapobiega czynnościom związanym z jego ekstrakcją. Pozwala także na pozostawienie zdrowego, bo wyleczonego z próchnicy lub innych ubytków, zęba. I gwarantuje niewystępowanie nieestetycznych braków zębowych, tak ważne dla zachowania ogólnej atrakcyjności.

W jakich przypadkach mówić można o wskazaniu do plombowania? Z pewnością wówczas, gdy ząb został uszkodzony mechanicznie lub postępujące działanie próchnicy jest tak duże, że niemal nieodwracalne. Stomatolog staje więc przed nie lada wyzwaniem – musi dokładnie oczyścić ząb oraz kolejno – wypełnić jego wnętrze odpowiednim rodzajem plomby.

Żeby można było mówić o opracowaniu skutecznego i najbardziej optymalnego planu leczenia, dentysta musi w pierwszej kolejności zorientować się, jak rozległy jest występujący ubytek. Kolejnym krokiem najczęściej jest znieczulenie – rzadko kto z pacjentów bowiem jest w stanie wytrzymać dość silne dolegliwości bólowe towarzyszące głębokiemu wierceniu. Borowanie, choć nieprzyjemne, odznacza się wyjątkowo ważnym działaniem. Nic innego nie wpływa bowiem tak dobrze na oczyszczenie zęba z resztek pożywienia, śliny czy innych zanieczyszczeń. Warto zaznaczyć, że etap borowania wieńczy częste osuszanie oraz polewanie strumieniem wody zęba. Jeśli czynności te wykonane są niezbyt starannie, wówczas już dość szybko po zakończeniu leczenia ząb znów zacznie się psuć.

Ostatnim etapem leczenia jest założenie wypełnienia zębowego, czyli popularnej plomby.