Obecny w mediach i świadomości dużej części pacjentów program „Dziel się uśmiechem” powstał z myślą o informowaniu i zapobieganiu pojawianiu się problemów z dziecięcymi ząbkami. Skuteczna higiena jamy ustnej u dzieci to podstawa późniejszej dobrej kondycji posiadanych przez nie, zębów stałych. Co należy wiedzieć o podstawowych zasadach definiujących dbałość o ząbki dzieci?

Przede wszystkim regularne szczotkowanie – dwa razy dziennie – rano i wieczorem. u dzieci do 7 – 8 roku życia szczotkowaniem zajmować się powinny osoby dorosłe. Nie dość, że zrobią to dokładniej, to będą także kształtować prawidłowe nawyki u swoich pociech. Na naukę prawidłowych nawyków nie jest nigdy za wcześnie – już kilkumiesięcznemu maluszkowi warto czyścić dziąsełka i pierwsze pojawiające się ząbki.

Co więcej – regularne wizyty u stomatologa to podstawa. Warto pamiętać więc o tym, by przynajmniej dwa razy do roku pojawić się u stomatologa z dzieckiem. Dlaczego właśnie tak często? Po to, by już we wczesnym stadium rozwoju próchnicy dentysta mógł właściwie zadziałać i uwrażliwić rodziców i dziecko na to, by uważać, stosować się do jego zaleceń i być może np. ograniczyć słodycze. Nic bowiem nie działa tak źle na kondycję małych ząbków jak nadmiar cukru właśnie.

Jak przekonać się można, doświadczeni stomatolodzy przekonują, że samo regularne szczotkowanie zębów to nie wszystko. Ważne staje się również używanie odpowiednich płukanek i szczotek do języka – zalecanych dzieciom już od 6 roku życia, jak i nici dentystycznych – z tych korzystać mogą dzieci które ukończyły już 8 lat. A wszystko dla zdrowia zębów właśnie.